Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedělní chvilka poezie s Petrem Bendlem

14. 03. 2008 14:37:48
Jsou chvíle, kdy člověk oněmí v tichém úžasu, co všechno je možné. Sdílejte se mnou magickou chvilku poezie s mužem, který má zjevně větší rozměry, než jsme i jenom mohli tušit. Středočeský hejtman je totiž poetou a kdo nevěří, ať peláší na jeho web.
Tak cestuje hejtman Bendl po BerounceTak cestuje hejtman Bendl po Berouncewww.petrbendl.cz

Nedalo mi to a vnořil jsem se do poezie kolegy politika ve snaze najít v jeho verších sílu agitace. A objevil jsem ji. Kdo si chce báseň přečíst nepokaženou mým pokusem o interpretaci, ať použije tento odkaz: http://www.petrbendl.cz/index.asp?thema=2199&category

(jsou tam i další! A doporučuji fotky.)

Petr BendlBEROUNKA 1) Sbalit pár věcí, bágl, spacák a tak, zjistit jak u řeky lidem se žije.Postrčit tělo, do kánoe vak, poznat co znamená, když řekne se Skryje.

Rozbor: Bágl je asi Topolánkův batoh, tedy Modrá šance, příručka Velkýho a Malýho, Nečasovy změny sociálních dávek a Kalouskova sociální reforma. S tím vším obtížen se chce podívat, jak se lidem žije po 1. lednu 2008. Pravda, já osobně bych mu to příliš nedoporučoval, pokud by pan hejtman jel opravdu osamocen na lodi, nemusel by se dozvědět nic pěkného. Tuší to jistě také - proto ono „Skryje“ na konci verše, asi metoda poznávání života ve skrytu. Král Václav také nechodil po hospodách jen tak s korunou, ale v převleku.

Ref:Napíšem slunci pár holých vět, že za rok se vrátím na Berounku zpět.

Rozbor: Básník se obává, že jeho výsledky v krajských volbách budou chabé a zanedlouho získá dosti času brázdit svou milovanou řekou. Slunce ještě bude vysvětleno později.

Večer co večer s kytarou hýkat, na jedno stavím se „U Rozvědčíka“.

Rozbor: Básník přirovnává svůj zpěv sebekriticky k hýkání, což ho dělá lidovým a je zde vidět snaha o přiblížení se jeho oblíbeným masám. Těžko říci, zda narážka „U Rozvědčíka“ není temnou výhrůžkou politickým oponentům, že duch Kubiceho zprávy nezemřel, ale spíše je to návod sobě i kolegům, že je nutné jít za voliči a dělat i psí kusy („večer co večer s kytarou hýkat“), jen aby se neprohrálo.

2) Oblaka na nebi spolu se honí, slunce je prohání jak zadák háčka.Pádlo o kameny jako zvon zvoní, cvakla se na jezu vodáků hračka.

Rozbor: Básník myslí sluncem předsedu Topolánka (Král Slunce, Stát jsem Já), mraky jsou kolegové hejtmani, kteří se musí tvářit, že s ním nemají mnoho společného, jinak prohrají podzimní volby. Proto „Pádlo o kameny jako zvon zvoní“ – tím chce autor říci, že se cosi zadrhlo... Slova o cvaknutí na jezu jsou až temnou předzvěstí tušených problémů. Geniálně zde autor navazuje na verš „Napíšem slunci pár holých vět...“ – tím říká předsedovi (jednoduše, aby pochopil, proto holé věty) strany, že s takovou politikou a s jeho batohem se volby vyhrát nedají. Což na počátku básně poznal během své vyjížďky v první sloce. Zde vidíme, že na letmý pohled pouhá veršovačka je bohatým politickým eposem s dějem až antických rozměrů.

3) Berounka v údolí srdce si získá, lidí co o víkendu netlačí spěch.Višňovou vyplatí se poznat z blízka, volavky mávají, až tají se dech.

Rozbor: Básník zde vyzývá k lepšímu poznání taktiky komunistické strany – zmíněná Višňová není místopisné označení, ale geniální poetická přesmyčka vycházející z japonské moudrosti „Kolik višní, tolik třešní“. To jsou volavky na voliče a zde zjevně myslí pravicový bard celou levici – vidí její vzestup, ze kterého „až tají se dech“. Již v prvním verši ale posiluje a mobilizuje své voliče, které charakterizuje ve spojení s krásou přírody jako lidi, jenž „o víkendu netlačí spěch“, právě oni mají prohlédnout mámení levice a nenechat básníka padnout.

4) Že ryby na řece rybářům berou, věděl už před lety sám Ota Pavel.Kluci se s holkama na březích smějou, na vorech piva je hned plný barel.

Rozbor: Básníkovo posilování a mobilizace voličů měly úspěch! Přece jenom světlo na konci tunelu, ryby jsou voliči, rybáři hejtmani, básník vyzývá k boji a věří v konečné vítězství. Ota Pavel je v tom nevinně a náhodou. Pravicový bard již vidí oslavy vítězství své strany („Kluci se s holkama na březích smějou...“) a slibuje věrným barel piva.

Co říci závěrem?

Více básníků do české politiky!

Autor: Petr Rafaj | pátek 14.3.2008 14:37 | karma článku: 14.53 | přečteno: 1955x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Blanka Fay

Zavírame vlastním strachem svobodě vrátka?

Nikdy necítím spojení s vlastním češstvím víc, než když vidím záběry z Mnichova 1938, z roku 1968 nebo si vzpomenu na rok 1989 a ten pocit, že se něco asi děje.

17.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jan Dvořák

Polistopadové výdobytky bereme už jako samozřejmost, společnost se emanciovala

Nebylo od věci, že právě ve sváteční den vyrazili do ulic a na veřejná prostranství průzkumníci veřejného mínění z politické sféry.

17.11.2017 v 20:05 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 175 | Diskuse

Ivo Rottenberg

17. listopad roku 1989

Byl to den jako každý jiný. A přece na něj hledíme jinak, stal se z něj svátek. Tedy jak pro koho. Ten v roce 1989 by byl opět jedním z obyčejných, na který by se vzpomínalo jen pohledem na události v roce 1939.

17.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 293 |

Josef Prouza

Listopad 1989 na vlastní oči – byl jsem, kde jste nebyli, viděl neviděné, zažil netušené

Byl jsem v ty zlomové dny tam, kam se leckdo nedostal. Den po dni. V Národním divadle při vyhlášení stávky, při zakládání OF v Činoherním klubu, denně na FAMU,DAMU, na demonstracích. A hlavně v rozhlase. To se vám tehdy děly věci!

17.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 22.71 | Přečteno: 890 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Takhle opravdu ne, milá EU!

Blog je reakci na článek POLITICO, který vyšel před necelým týdnem. Popisuje se v něm snaha EP o zahájení agitace v pro prospěch pro-EU tábora za peníze daňových poplatníků. Domnívám se, že to ale není správný cesta.

17.11.2017 v 17:27 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 1209 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1594
Jsem poslanec a většinou se za to nestydím. Ekonom, sociální demokrat - ani za to se nestydím. V poslední době jsem na to stále více hrdý.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.